PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY

Jak lze platit přes platební bránu

Platby lze provádět následujícími způsoby:

Debetní platební kartou

Debetní karta je platební karta přímo spojená s bankovním účtem majitele, která umožňuje provádět finanční operace (výběr peněz v hotovosti, bezhotovostní platby v maloobchodní síti nebo na internetu atd.), jen pokud je na účtu, ke kterému byla karta vydána, dostatek peněz (nelze platit do záporného zůstatku na účtu). K zúčtování (tj. zanesení platby na účet klienta) dochází většinou ihned po provedené transakci (on-line, často nejprve jako blokace peněžních prostředků), nebo v rozmezí několika dnů (off-line).

Kreditní platební kartou

Kreditní karta je platební karta spojená s revolvingovým úvěrem, tedy úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat. Při platbě kreditní kartou poskytuje vydavatelská banka majiteli karty okamžitý úvěr, který je třeba splatit do určité doby a za podmínek, které jsou stanoveny smlouvou mezi majitelem karty a bankou.

Bankovním převodem z internetového bankovnictví banky občana

Bankovní převod je způsob, jakým lze přesunout danou peněžní částku mezi osobami či institucemi a jejich bankovními účty.

Online bankovní platbou z podporovaných internetových bankovnictví

Online bankovní převod patří mezi online platební metody. Na rozdíl od standardního převodu probíhá okamžitě, takže ihned dochází ke stržení peněz ze zákazníkova účtu.Zákazník si v e-shopu v průběhu objednávky vybere platební metodu online bankovní převod. V tuto chvíli je přesměrován na platební bránu, kde si vybere ze seznamu bank takovou, u které má účet. Poté je zákazník přesměrován na stránku svého internetového bankovnictví. Po přihlášení na něj čeká předvyplněný platební příkaz, který stačí potvrdit a platba je hotová.

Prostřednictvím elektronické peněženky

Elektronická peněženka umožňuje zákazníkům platit pomocí webové nebo mobilní aplikace. Je přístupná z počítače nebo mobilního telefonu. V rámci aplikace se napojí na platební kartu svého uživatele a ten díky tomu může platit za zboží či služby, aniž by se o něm obchodník dozvěděl konkrétní údaje.